A look back at state track: Here are the Athens-area gold medal winners from the weekend
Athens-area track and field teams provided an exciting and successful weekend at state meets around the state.
From Rome, Albany, Powder Springs and Columbus, area teams competed at the GHSA state meets in respective classifications, and several came back toward Athens with individual and team state championships.
Here is a look at who won a state title around the Athens area:
Class A Division I
Athens Christian's girls won the state title with 62 points followed by Oglethorpe County (56). Prince Avenue's girls (39 points) finished sixth while Commerce's girls (30 points) placed ninth. Athens Christian's boys (60 points) placed second to Mount Pisgah Christian (70), Oglethorpe boys (51.5) placed fifth, Prince Avenue's boys (35.5 points) ninth and Commerce's boys (26 points) 10th. Here are individual state winners in the classification:
Athens Christian
Ansley Moore, 800-meters (2:14.96)
Johann Brink, Eli Vaughn, Nathan Smith, Thrasher Wilkins, Boys 4x800 (8:05.43)
Barrow Arts & Sciences Academy
Jacob Carruthers, high jump, 6-feet-08
Oglethorpe County
Denim Goddard, long jump (18-03.25 feet), triple jump (38-02.50)
Kenzie Henderson, high jump (5-feet-04)
Michael Fleming, 110-meter hurdles (14.14 seconds)
Jaelin Lumpkin, Michael Fleming, Elijah Hood, Will Sampson, 4x100-meter relay (42.48 seconds)
Luke Darling, Trey Bennett, Robbie Bennett, Joshua Britt, Boys 4x200 (1:28.88), Boys 4x400 (3:24.71)
Class 2A
Athens Academy's boys won their first state championship with 89.50 points, three more than second-place Landmark Christian. The Spartans' girls finished second, 3 1/2 points behind first-place Landmark Christian.
Here are individual state winners in the classification:
Athens Academy
Jackson Scruggs, Ryland Marley, Robbie Dillon, Will DeLoach, Boys 4x800 (8:10.22)
Maya Davis, Ella Dillon, Sarah Harrison, Molly Smith, Girls 4x800 (9:59.65)
Maya Davis, 1,600 meters (5:04.73)
Josie Collins, high jump (5-feet-04)
Class 3A
Oconee County's boys (58.5 points) placed second to Sandy Creek (104 points) while the Warriors' girls (35.5 points) finished sixth.
Here are individual state winners in the classification:
Oconee County
Emma Champer, 3,200 meters (11:37.40)
Aaron Brodrick, 3,200 meters (9:33.63)
Cooper Timberman, 800 meters (1:54.78), 1,600 meters (4:19.96)
Cooper Timberman, Andrew Knapp, Patterson Graham, Steven Durocher, Boys 4x800 (8:10.78)
Class 4A
North Oconee's girls placed seventh and had runner up finishes from Gabby Nguyen in the pole vault and Ansleigh Prell, Ava Caldwell, Emily Smith and Laura Francis Willis in the 4x800 relay.
There were no Athens-area individual champions in the classification.
Class 5A
Clarke Central's boys (29 points) tied for sixth with Greater Atlanta Christian while Jefferson's boys (19 points) tied for 11th. Jefferson's girls (27 points) tied for seventh.
Here are individual state winners in the classification:
Athens Academy is an independent, co-educational school for students in K3 through 12th grade, located on a beautiful 152-acre campus in Northeast Georgia. For over 50 years, Athens Academy has pursued its mission of Excellence with Honor through academics, athletics, fine arts, and service and leadership.